Láposi Terka Blattner-díjas lett!
Láposi Terka, a Vojtina Bábszínház művészeti vezetője kiemelkedő bábművészeti tevékenysége elismeréseként Blattner Géza-díjban részesült.
A díjat Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár adta át március 13-án, Budapesten.
„Az elismerés megrendítő számomra. Egyrészt az eddigi díjazottak táborához való tartozás megtisztelő, másrészt a blattneri színházteremtés azzal a profizmussal jár, amely a felelősség körét tágítja. Ezek számomra a jövőért vállalt alkotás, a társulatért való örömteli koordináció, a közönséggel történő őszinte párbeszéd és a színházesztétikai bátorság művelése.” – mondta Láposi Terka a díj átvételét követően.
Láposi Terka tanító, néprajzkutató, rajztanár, színháztudós, művészetpedagógus. Az élet azon létkérdései érdeklik, amelyek hozzásegíthetik az embereket egy adott térben és adott időpillanatban együttlétekhez, közös gondolkodáshoz, közös emlékezéshez, a közös gondolkodás utáni cselekedetekhez, a művészetekkel szabadon teremtő ember identitásához.
1981 óta tanít óvodáskorú gyerekeket, középiskolásokat. Egyetemi oktatóként több évtizedes tapasztalattal rendelkezik. Kurzusai a művészetpedagógiával, a meseelemzéssel, a bábjáték sokféle megközelítési szegmenseivel foglalkoznak.
Már tanítóként az 1980-as, ’90-es években is a vizuális nevelés és a bábjáték koherenciájára törekedett. Később, rajztanárként ezt a szándékát kiteljesítette, és bábcsoportjaiban létrehozta a több tanítási modul kapcsolódására épülő tematikáját. 1995-ben végzett a valamikori Kossuth Lajos Tudományegyetem Néprajz Tanszékén, ahol a népi bábjátékot, illetve a népművészeti ornamentikák értelmezési lehetőségeit kutatva még közelebb került a bábjátékhoz.
1998-tól a Vojtina Bábszínház egyik művészeti vezetőjeként alkot. Színházpedagógusként foglalkozásokat tervez és vezet. Művészként bábelőadásokat rendez, illetve a színház képzőművészeti felelőseként a bábszínház esztétikai arculatát alakítja. 2004-től Kemény Henrik bábos hagyatékát kutatja, gondozza, 2006 óta pedig a Korngut-Kemény Alapítvánnyal a bábos örökség állandó helyének megteremtésén dolgozik.
A bábról, a bábszínházról így fogalmazta meg hitvallását:
„A bábművészet az emberi létezés univerzuma. A bábjátékosokban van egy olyan játékos találékonyság, egy szertelen és élénk ünnepélyesség, amely az embert önnön léte fölé, a szellem birodalmába emeli. A bábuval való játékosság bizonyítja újból és a legmagasabb értelemben a világban való helyzetünk logikántúli jellegét, azt, hogy túllépünk az élet azonnali szükségletein, legyőzzük az anyagi világ abszolút determinizmusát, s ezáltal az autonómia, a tisztesség és a méltóság szférájába léphessünk át.
A bábszínházban megteremtődhet az esélyek eszményi egyenlősége, megvalósulhat az érdek nélküli öröm birodalma.”
Köszönettel és hálával tartozunk Terkának, aki éveken át elnökségi tagként segítette, támogatta a Magyar Bábjátékos Egyesület munkáját, azóta is szívén viseli az amatőr bábjátékosok, gyermek bábcsoportok boldogulását, szakmai előmenetelét, a műfaj népszerűsítését!
Szeretettel gratulálunk Láposi Terkának a díjhoz!
Galuska László Pál