EGER LESZEREPELT
A vezetőség július 4-én, Budapesten megtartott ülésén – egyebekkel együtt – áttekintette és megvitatta a gyermekbábosok felmenő rendszerű minősítőjének helyzetét. Köztudomású, hogy ennek záró, gálarendezvénye hagyományosan Egerben volt.
A szabadon lefolytatott elemző beszélgetés rendezett eredménye az alábbiakban olvasható.
- A cserkészettől az úttörő mozgalom által örökölt rendezvénysorozat – a kezdetekig visszavezetve – mai fogalmainkkal élve kultúrpolitikai színezetű volt. Mivel a gyerekek az államosított iskolába jártak, vezetőik pedagógusok közül kerültek ki – az iskolában, vagy művelődési otthonokban, stb. – szakkörökben foglalkoztak vele.
- A szakmai támogatás a kormányzat felől periodikusan, nyomtatásban (kiskönyvtári füzetek), később a televízió műsora által (Játsszunk Bábszínházat) is „érkezett”, amit az Ú.Sz. mellett az aprólékosan kifejlesztett, megyei bábjátékos szakmai tanácsadó hálózat tartott mozgásban. A forrás kitapinthatóan a Népművelési Intézet (és számos későbbi jogutódja) volt.
- Az oktatáspolitika hozzáállása több mint neutráliskéntnak jellmezhető, mivel a pedagógusképzést folytató vertikum alján mindenütt alapképzésben, feljebb fakultációban felvehető volt a bábjáték. Bábcsoportvezető képzést a Népművelési Intézet (és számos későbbi jogutódja) is indított. Ez mára szinte elfonnyadt.
- A gyermekbábosok felmenő rendszerű minősítője, annak egri végpontja Demeter Zsuzsa (
) nevével forrt össze, aki az egri – kezdetekben amatőr, majd hivatásos – Harlekin alapító vezetője volt. A szerencsésebb, korai időkben három napra kiterjedő, önálló, országos seregszemle azért bírt nagy motiváló erővel, mert
- valóban minden megyéből érkeztek csoportok, amelyek mindegyike már megmérettetésen esett át a maga régiójában
- szakmai tekintetben tarka, öt tagú zsüri mérlegelte a felmutatott teljesítményt, ez eredményezte, hogy öt nézőpontból, konkrét elemzéssel tett értékelő megállapításokat az éppen aktuális szintre, utalt a jövőre vonatkoztatható szakmai/műfaji irányokra, célokra,
- a Harlekin bábelőadása az egyik ajándék volt a mindenhonnan érkező gyerekeknek, akik sokan még nem láthattak belülről/hátulról bábszínházat,
- A barokk, történelmi kisváros Eger, a Dobó védte várral, stb. unikális célpont volt.
Négy év alatt a rendezvényért főképp felelősök (EKMK, Eger Város Önkormányzata,) a Gyermekbábosok Országos Fesztiválja felmenő jellegét megcsorbították, erősen marginalizálták, amelynek huszonhatodik alkalmát (https://www.youtube.com/watch?v=w4_5L12Skvc) másfél napra zsúfolták össze – kizárva abból a motiváló tényezők sorát. Demeter Zsuzsa hagyatéka, a korábbi rendezők által kimunkált szerkezet szétesett, az EKMK saját, zárt szemléletű és szervezésű eseményévé lett. Sajnos!
- július 10.
Bagi Márta, Láposi Terka, Szabó Antalné, Dr. Galuska László, Szentirmai László